História
Prvotná myšlienka o tvorbe redakčného systému WordPress vznikla v hlavách Mattua Mullenwega a Mikea Littlea, ktorí ho začali vyvíjať v roku 2003. V marci roku 2003 bola zaregistrovaná doména WordPress.org a následne v máji toho istého roku vyšla prvá verzia WordPressu 0.7.
Rok 2005 sa datuje pre redakčný systém WordPress ako zlomový, jeho verzia 1.5 so sebou priniesla možnosti prvých grafických tém, statické web stránky a moderáciu obsahu, zaznamenala veľký úspech a to viac ako 900 000 stiahnutí. Po takomto veľkom úspechu bola založená spoločnosť Automattic a v marci roku 2006 zaregistrovaná ochranná známka WordPress.
Čo je to WordPress?
WordPress je jedným z najpoužívanejších redakčných systémov, ktorý sa za posledné roky teší veľkej obľube. Je možné, že sa stretnete aj s označením CMS WordPress z anglických výrazov Content Management System. Prvotnou myšlienkou WordPressu bolo blogovanie. Toto tvrdenie však už neplatí a pomocou WordPressu je možné vytvoriť rozsiahle webové portály a projekty.
WordPress je vyvíjaný ako Open Source systém, čo znamená, že ide o licenciu voľného softvéru, kde je možné zdrojový kód ľubovoľne upravovať a ďalej ho šíriť. Vďaka tejto licencie sa WordPress pýši širokou komunitou užívateľov a vývojárov, ktorí ho využívajú na všetky druhy web stránok a webových portálov.
Prednosti
Hlavnou prednosťou je jeho jednoduché a intuitívne ovládanie, systém je tiež neustále vyvíjaný a aktualizovaný, s čím prichádzajú aj nové možnosti nástrojov a funkcií, ktoré pri tvorbe webových stránok môžete využiť.
Publikovanie článkov a obsahu na stránkach je veľmi jednoduché, prostredníctvom editora WYSIWYG stačí, aby užívateľ vedel pracovať s programom Microsoft Word a bude vedieť ľahko a rýchlo pridávať text aj pomocou tohto editoru.
Výhody WordPressu
- Je zadarmo
- Viac ako 2 300 volne dostupných tém a 29 000 modulov
- Na pridávanie stránok a článkov nemusí mať užívateľ znalosti HTML, CSS a PHP
- Neustály vývoj a široká komunita užívateľov
- Jednoduchá inštalácia a aktualizácia
- Jednoduché inštalovanie modulov a šablón