Šurina Michal - logo
Ako vypočítať v Exceli percentá? - Šurina Michal

Robíte výpočet % v Exceli správne?

V tomto článku Vám odpovieme na veľmi často hľadanú otázku v Googli:​​ Ako vypočítať v Exceli percentá? Pozrieme sa na klasický výpočet, ale aj reverzný. Všetko Vám ukážeme na príkaldoch z praxe, ktoré sú spracované aj do videí.

Video: Ako rátať percentá (%)

REVERZ: Ako vypočítať percentá (%) zo sumy

Ako správne vypočítať DPH, maržu,  a pod., ak máte napríklad Cenu s DPH alebo nejakú Cenu s maržou a je nutné vypočítať základnú cenu, čiže Cenu bez DPH… Tu už nebude stačiť klasické násobenie. Viete aký vzorec použiť?

Príklad:

Cez aký vzorec vypočítať percentá

Ak by ste potrebovali vypočítať percentá opačne, t.j. máte sumu, ktorá bola zvýšená o určité percentá – čiže napríklad: Cena s DPH, Cena s maržou a podobne a následne potrebujete vypočítať pôvodné ceny, budete potrebovať na výpočet klasické delenie.

Príklad:

Video: Ako správne vypočítať percentá (%)

Viac informácií...
Šurina Michal: Excel guru a lektor - Svojim klientom ponúkam 14 ročné vedomosti a know-how s prácou v Exceli a 9 ročné skúsenosti z programovania vo VBA. Naše kurzy a školenia z Excelu a VBA sú primárne zamerané na vzdelávanie firiem, organizácií, podnikov a štátnych alebo neštátnych inštitúcií. Mám dlhoročné skúsenosti s organizovaním školení a kurzov pre jednotlivcov alebo skupiny. Uvedomujem si, že vzdelávanie firemných zamestnancov je od vzdelávania širokej verejnosti odlišné. Preto ku každému klientovi/firme pristupujem individuálne. Zhodnotím Vaše potreby, firemné zameranie a pripravím osnovy presne podľa Vašich potrieb a predstáv.